FILMY Z REALIZACJI

Aktualności

#SAVETHEPLANET

Wszystko wskazuje na to, że swoją działalnością w znaczący sposób przyczyniliśmy się do pogorszenia stanu otaczającej przyrody. Nie ma wątpliwości, że konieczne jest wprowadzenie zmian w naszym stylu życia. 

Coraz więcej państw podejmuje decyzje związane z wprowadzaniem polityki ekologicznej oraz zrównoważonego rozwoju. Widzą potrzebę bardziej ekonomicznego wykorzystywania zasobów naturalnych i podejmują liczne inicjatywy, mające na celu ochronę środowiska. Szczególnie istotne zdają się kwestie związane z gospodarką energetyczną, przemysłem i transportem. Pod lupą jest również problem wykorzystywania zasobów wodnych. Choć potrzebne są nam zorganizowane i skoordynowane działania globalne w zakresie ochrony środowiska, to każdy z nas może przyczynić się do poprawy stanu naszej planety. Zmieniając swoje codzienne przyzwyczajenia możesz przyczynić się do poprawy warunków ekologicznych i klimatycznych. Małe rzeczy liczą się, gdy robią je miliony. Od  czego zacząć? Poniżej kilka praktycznych porad, jak możesz zmienić swoje życie już dziś. 

 

plakat z okazji Dnia Ziemi

  • Nie marnuj żywności. 1/4 naszego jedzenia jest wyrzucana. Nie karm kosza na śmieci, planuj racjonalnie zakupy. Zapełniaj lodówkę na bieżąco. Unikniesz przeterminowania produktów. Staraj się żyć w myśl idei zero waste. To wcale nie jest trudne. W Internecie znajdziesz mnóstwo porad.                                                                                                                                                                                                                       
  • Wybierz rower, hulajnogę lub komunikację miejską zamiast samochodu. W miarę możliwości oczywiście, bo często bez samochodu się nie obejdzie, ale staraj się myśleć eco.                                                                                                                                      
  • Zakręć wodę podczas mycia zębów. Możesz zaoszczędzić nawet 5 litrów wody dziennie. Pozostając w temacie wody - wybierz prysznic zamiast wanny. Przeciętnie użytkownicy pryszniców zużywają o połowę mniej wody. Używaj wody z mycia warzyw i owoców do podlewania roślin. Pamiętaj żeby zmywarka była załadowana do pełna i używaj trybu eco.                                                                                                                                                                                                                                                                                     
  • Oszczędzaj prąd. Zainstaluj energooszczędne świetlówki LED. Gaś zbędne światło. Jeśli planujesz kupić nowy sprzęt, wybierz wersje energooszczędne.                                                                                                                                                                                                                                                                 
  • Unikaj plastiku. Nie kupuj butelkowanej wody za to pij wodę z kranu - bezpośrednio lub filtrowaną. Idź na zakupy z własna torbą, a przy okazji staraj się kupować lokalne produkty. Zamiast plastikowych produktów np. słomek do picia czy szczoteczki do zębów wybierz bambusowe.                                                                                                                                                                                                                                  
  • Niezwykle ważne jest segregowanie odpadów. Część z nich może być poddana recyklingowi i wykorzystana ponownie w produkcji, co tym samym zmniejszy zapotrzebowanie na surowce naturalne. Segregując śmieci zmniejszamy też zanieczyszczenie.

 

« powrót